Türkiye’nin En Büyük Kütüphane Kompleksi: Rami Kütüphanesi

Türkiye'nin en büyük kütüphane kompleksi olarak ifade edilen Rami Kütüphanesi, çok sayıda "ihtisas kütüphanesi" ile sergi ve konferans alanlarına ev sahipliği yapıyor.
Türkiye’nin En Büyük Kütüphane Kompleksi: Rami Kütüphanesi

Türkiye'nin en büyük kütüphane kompleksi olarak ifade edilen Rami Kütüphanesi, çok sayıda "ihtisas kütüphanesi" ile sergi ve konferans alanlarına ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da bulunan ve günümüzden yaklaşık 250 yıl önce, askeri kışla olarak inşa edilen Rami Kışlası, Türkiye’nin en önemli tarihi yapılarından. Yapı, inşa edildiği dönemden 1980’li yıllara kadar askeri kışla olarak kullanılmıştı. İlerleyen dönemde kullanım dışı bırakılan yapının 2000’lerden sonra restore edilmesi kararlaştırılmış, restorasyon çalışmaları ise 2014 yılında başlamıştı. Uzun süredir devam eden restorasyon çalışmaları nihayet tamamlandı. Günümüzden 250 yıl önce askeri kışla olarak inşa edilen yapı, kütüphaneye dönüştürüldü. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliği taşıyan yapı, 13 Ocak’ta hizmete açıldı. Peki, Rami Kütüphanesi nerede, özellikleri neler, Rami Kütüphanesi tarihi hakkında neler biliniyor?

Rami Kışlası, günümüzden yaklaşık 250 yıl önce Osmanlı padişahı III. Mustafa döneminde inşa edildi

Askeri kışla olarak inşa edilen yapı, Rami Kışlası ismini aldı. Kışla, ilk kez 1828-1829 tarihleri arasında restore edildi ve kışlanın genişletilmesi için çalışma yapıldı. İlerleyen yıllarda, II. Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağı’nın lağvedilmesiyle kurulan “Asakir-i Mansure-i Muhammediye” isimli yapıya bağlı askerler, Rami Kışlasına yerleştirildi.

Kışla, 1980’li yıllara kadar askeri amaçla kullanıldı

2000’li yıllarda kışlanın restore edilmesi kararlaştırıldı. Restorasyon çalışmaları ancak 2014 yılında başladı. Uzun yıllardır atıl halde bulunan yapıdaki ilk çalışmalar tamamlandıktan sonra tarihi kışlanın kütüphane haline getirilmesine karar verildi. 2014 yılında başlayan geniş çaplı restorasyon çalışmaları ise kısa süre önce tamamlandı. Tarihi kışla, Rami Kütüphanesi haline getirildi. Kütüphane, 13 Ocak’ta düzenlenen töreninin ardından hizmete açıldı.

Rami Kütüphanesi, Türkiye’deki en büyük kütüphane olma özelliği taşıyor!

Ayrıca kütüphane kompleksi, Avrupa’daki en büyük kütüphanelerden biri. Rami Kütüphanesi, toplamda 220 dönümlük alan üzerine inşa edildi. Ayrıca içerisinde yapay bir göleti de barından 36 bin metrekarelik kapalı alan ile 51 bin metrekarelik peyzaj alanına sahip. Rami Kütüphanesi kapalı peyzaj alanı olarak Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kütüphane kompleksi olma özelliği taşıyor.

4 bin 200 kişilik oturma ve çalışma kapasitesine sahip

Bununla birlikte kütüphanenin 7 gün 24 saat aktif olacağı ifade ediliyor. Yani Rami Kütüphanesi, “yaşayan” bir kütüphane olarak tasarlandı. Kütüphanenin Türkiye’nin “sürdürülebilirlik” sertifikasına sahip ilk kütüphanesi olduğu belirtiliyor.

Kütüphane kompleksi, çalışma ve okuma alanlarının yanı sıra çok sayıda sergi ve konferans salonuna da ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Rami Kütüphanesinde önemli kültür-sanat faaliyetlerinin de gerçekleştirilebileceği ifade ediliyor. Ayrıca kompleks içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, yeşil alanlar, çocuklar için oyun parkları ve daha pek çok sosyal aktivitenin gerçekleştirilebileceği alanlar mevcut.

İnternet erişimi, kafeleri ve sanat etkinliklerinin yapılacağı galerileriyle kütüphanenin 7 gün 24 saat kullanabileceği belirtildi.

Ayrıca Rami Kütüphanesi bir yaşam döngüsü şeklinde inşa edilmiştir. 0-3 yaş çocuk bebek grubundan başlamaktadır. Ortaokul, lise ve üniversitelerin ihtisas kütüphaneleri, yazma eserler şifahanesi ve Atatürk İhtisas Kütüphanesi de yine bünyesindedir. Misafirlere günde 2 defa çorba ikramı ve çay, kek ikramları gün içerisinde sürekli olacak şekilde planlanmıştır. Bunun dışında üniversiteye hazırlanan öğrencilere kütüphane ücretsiz test kitapları temin etmektedir.

Çok sayıda “ihtisas kütüphanesine” ev sahipliği yapıyor

Rami Kütüphanesinin, Genel Eserler, Felsefe-Psikoloji, İlahiyat, Sosyal Bilimler, Dil Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar-Eğlence ve Spor, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya kütüphanelerinden oluşan 10 adet ihtisas kütüphanesine ev sahipliği yaptığı ifade ediliyor. Ayrıca açılış töreninin ardından “Atatürk İhtisas Kütüphanesi” ile “Yazma Eserler Kütüphanesi” de kompleks içerisinde yer alan yaklaşık 2 milyon kitapla birlikte kitapseverlerin hizmetine sunulacak.

Yazma Esereler Şifahanesi Nedir? 

Kitapların bozulma durumları uzmanlarca incelenerek tespit edilmekte ve eserin özgün yapısı korunarak en az müdahale ile her birinin ihtiyacına yönelik, geri dönüşümlü malzeme kullanılarak restorasyonları yapılmakta ve işlem aşamaları detaylı bir şekilde belgelendikten sonra önleyici koruma ilkeleri kapsamına uygun depolama alanlarında muhafaza edilmekte, periyodik bakımları ve kontrolleri sağlanmaktadır.

Kitap Şifahanesinde Kütüphane koleksiyonunda bulunan yazma eser ve nadir matbu kitapların evrensel etik ve prensipler çerçevesinde belgelemeleri, restorasyonu ve konservasyonu yapılmaktadır.

Rami Kütüphanesi nerede?

Tarihi kışlanın hem bir kütüphane hem de bir yaşam alanı olarak hizmet vereceğinin açıklanmasının ardından pek çok vatandaş, özellikle de İstanbullular, Rami Kütüphanesi nerede, sorusunu sormaya başladı. Kütüphane kompleksi, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunuyor.

 

BÜŞRA TOSUN YÖRÜK