Kültür Ve Turi̇zm Bakanliği: Müze Ve Ören Yerleri Güvenli Durumda

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası hâlihazırda tüm müze ve ören yerlerinin güvenli durumda ve kontrol altında olduğunu duyurdu.
Kültür Ve Turi̇zm Bakanliği: Müze Ve Ören Yerleri Güvenli Durumda

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası hâlihazırda tüm müze ve ören yerlerinin güvenli durumda ve kontrol altında olduğunu duyurdu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilk andan itibaren başta personelin sağlık durumu, müze ve ören yerlerinin güvenliği, müze bina ve eserlerinin durumuyla kültür varlıklarının korunması için gerekli çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Depremlerden etkilenen Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Diyarbakır, Adana müzelerinde herhangi bir hasar meydana gelmediği bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Kahramanmaraş, Elbistan, Adıyaman, Malatya müzelerimizde ufak çatlaklar dışında bir hasar oluşmamıştır. Müzelerimizin koleksiyonlarında ciddi bir hasar tespit edilmemiştir. Bununla birlikte etrafında bulunan binaların tehlike oluşturabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak Kahramanmaraş Müzemizin taşınabilir nitelikteki koleksiyonu güvenli bir müzemize nakledilmiştir.

Hatay Arkeoloji Müzemizin bir bölümünde hasar meydana gelmiştir. Bakanlığımızca, Acil Durum Eylem Planımız doğrultusunda en hızlı ve kapsamlı personel takviyesi bu müzemize sağlanmıştır. Ayrıca elektrik kesintilerinin güvenlik zafiyeti oluşturmaması için müzemize güneş enerjili kamera sistemleri kurulmuştur."

"Dünya Miras Alanları'nda hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir"

Dünya Miras Alanlarından Malatya Arslantepe'de kerpiç duvarlardan hafif kaymaların ve geçici çatı örtüsünde yer yer çökmelerin olduğunun tespit edildiği ancak alanda ciddi hasar oluşmadığı ifade edilen açıklamada, Diyarbakır surlarının sınırlı bir bölümünde hafif, Diyarbakır Suriçi'ndeki St. George Kilisesi'nin girişinde ise ufak çaplı dökülmeler bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

"Şanlıurfa Göbeklitepe ve Adıyaman Nemrut Dağı gibi diğer Dünya Miras Alanları'nda hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir." bilgisi verilen açıklamada, Gaziantep Kalesi ve Malatya Yeni Camisi başta olmak üzere bu şehirlerde bulunan bakanlığa bağlı olan veya olmayan tescilli tarihi yapılarda ve müzelerde oluşan hasara ilişkin detaylı çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Deprem bölgesine diğer müzelerden güvenlik personeli ve uzman personel desteği sağlandığı ve ihtiyaca göre çalışmaların aralıksız devam ettiği aktarılan açıklamada, "Hâlihazırda tüm müze ve ören yerlerimiz güvenli durumda ve kontrol altındadır. İlk andan itibaren tüm teşkilatımız, depremden etkilenen personelimize destek için sahada ve merkezde üstün gayret ve örnek bir işbirliğiyle çalışmaktadır. Bu vesileyle basta mesai arkadaşlarımız olmak üzere hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/kultur-ve-turizm-bakanligi-muze-ve-oren-yerleri-guvenli-durumda-745076.html

 

DÜNYACA ÜNLÜ RESSAM ERBOLAT TÖLEPBAY TABLOSUNU DEPREMZEDELER İÇİN SATTI

Kazak ressam Erbolat Tölepbay, “Umay Ana” adını verdiği tablosunu satarak elde ettiği 10 milyon tengeyi (422 bin TL) Türkiye’deki depremzedelere bağışladı.

Kazak ressam Erbolat Tölepbay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Kazak sanat camiasına, kardeş halka yardım eli uzatılması çağrısı yapan ilk isimlerden oldu.

Depremzedelere yardım için eserlerini satışa çıkaran Tölepbay, “Umay Ana” adını verdiği tablosundan elde ettiği 10 milyon tengeyi Türkiye’deki afetzedelere yardım amacıyla açılan hesaba aktardı.

Kazak ressam, satın alan kişilerin ricasıyla tablosunu Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’ya teslim etti.

Tölepbay’ın “Umay Ana” tablosu, bundan sonra iki devletin kardeşliğinin anısına, Türkiye’nin Almatı Başkonsolosluğunda kalacak.

https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/dunyaca-unlu-ressam-erbolat-tolepbay-tablosunu-depremzedeler-icin-satti,OfN1Za9PNE6GdkUGhxWTJg

 

ANTAKYA’DAKİ DEPREMDE HABİB-İ NECCAR CAMİSİ YIKILDI

Antakya’da, Türkiye sınırları içinde inşa edilmiş ilk cami olduğu kabul edilen Habib-i Neccar Camisi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkıldı.

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremde Hatay’ın birçok bölgesinde yer alan tarihi binalar hasar gördü veya yıkıldı. Depremde yıkılan tarihi yapılar arasında, Anadolu’nun bilinen ilk camilerinden olan Habibi Neccar Camii de yer alıyor.

7. yüzyıla dayanan ve avlusunda da 19. yüzyılda inşa edilen bir şadırvan olan caminin havadan çekilen görüntüleri, tarihi caminin enkazını gösteriyor. 14 asırlık caminin yakınında yer alan tarihi Yeni Hamam da depremde hasar gördü.

Daha önce bölgede yaşanan diğer depremlerde de hasar gören Habibi Neccar Camii ve minaresi, birçok kez onarılarak yenilenmişti.

Caminin kuzeydoğu köşesinde, yerin 4 metre altında Habib-Neccar’ın ve Şem’un Safa’nın, girişte ise Yuhanna ve Pavlos’un türbeleri bulunuyor. Etrafı medrese odaları ile çevrili. Cami avlusunda bulunan şadırvan ise 19. yüzyıl eseri.

Habib-i Neccar Camii

Hatay’ın en büyük ilçesi olan ve eski Antakya’da bulunan Kurtuluş Caddesi üzerindeki cami, 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşaa edilmişti.

Caminin, günümüzdeki Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olduğu kabul ediliyor. Kurtuluş Caddesi’nde yer alan cami, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalı’nın adını taşıyor. Bu olay Kur’an-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde geçiyor.

Türkiye Kültür Portalı’nda yer alan bilgilere göre, rivayete göre, MS 40’lı yıllarda Hz. İsa’nın havarileri Antakya’ya gelip tanrının tek olduğunu anlatmaya çalıştıklarında onlara inananların başında bir marangoz (neccar) gelir. Neccar, Pagan inanışından vazgeçip onlara katılır. Ancak havarilerin yeni vaazları halkı öfkelendirir. Kral da havarileri hapse attırır. Bunun üzerine Antakya’ya yeni bir elçi, Şem’un Safa, gönderilir. Şem’un, mucizeleriyle kralı ikna eder ve arkadaşlarını kurtarır. Halk ise havarilere inanmamakta kararlıdır. Uğursuzluk getirdiklerini düşündükleri için onları taşlayarak öldürmeyi planlamaktadır. Habib-i Neccar öfkeli ahaliyi durdurmaya çalıştığı sırada öldürülür. Rivayet edilir ki kesilen başı, Habibi-i Neccar Dağı’nın tepesinden, şimdi türbesi ve mezarının bulunduğu yere kadar yuvarlanır.

https://arkeofili.com/antakyadaki-depremde-habib-i-neccar-camisi-yikildi/

 

TÜRK VE YABANCI SANATÇILAR ESERLERİNİ DEPREMDEN ETKİLENENLERE DESTEK İÇİN PAYLAŞTI

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok sanatçı, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından, sosyal medya hesaplarında, depremden etkilenenler için sanatsal paylaşımlarda bulundu.

Dünyanın farklı ülkelerinden sanatçılar, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından, sosyal medya hesaplarında, depremden etkilenenler için sanatsal paylaşımlarda bulundu.

İllustratör Robin Yayla "Türkiye haritası ile dayanışma için elini uzatan bir kol" çizimini, "Dünyanın dört bir yanında bu mesajı okuyanlar, deprem molozları altında halkımızın yardımınıza ihtiyacı var" ifadeleriyle paylaştı.

Dijital sanatçı Hüseyin Şahin "artside" isimli Instagram hesabında hazırladığı grafik tasarımını yayınladı.

Sosyal medya kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği tasarıma Şahin, şunları yazdı:

"Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Deprem konusunda yeterli hassasiyetimiz ve donanımımız maalesef yok. Çok büyük felaket oldu. Umarım tekrarı olmaz. Hepimize çok geçmiş olsun. Güzel milletime, bilhassa yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum. Hep beraber bu günleri de atlatacağız…"

Karikatürist Dağıstan Çetinkaya deprem temalı bir çizimini paylaşarak, "Kendimizi çaresiz hissettiğimiz bu günlerde kim ki milletimin yanında, Allah onlardan ebeden razı olsun" sözlerine yer verdi.

Kolaj yöntemiyle yaptığı aylık gündem özetleriyle tanınan "ALPGENART" isimli sanatçı ise gözü yaşlı bir insanın gözünde deprem fotoğrafını Instagram hesabından yayınladı.

Fransa'da doğup Amerika'da büyüyen Çin asıllı çellist Yo-Yo Ma, sosyal medya hesabında kısa bir video yayınladı.

Ahmet Adnan Saygun'un "Partita" adlı eserini depremde hayatını kaybedenler için yorumlayan sanatçı, paylaşımına "Türkiye ve Suriye'deki tüm arkadaşlarımıza... Sevgimiz ve dualarımız sizinle. Bu parça, umudunu yitirmeden hayat kurtarmaya çalışan herkes için" ifadelerini kaydetti.

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/turk-ve-yabanci-sanatcilar-eserlerini-depremden-etkilenenlere-destek-icin-paylasti,Cf0f9o9O8E28gNwJj_gG-A/FcqEn009ZkGl3BWAfvHotw

 

2023 GRAMMY ÖDÜLLERİ'NİN SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Müzik dünyasının en prestijli ödülleri olan Grammy Ödülleri, dün gece Los Angeles'ta Crypto.com Arena'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gecede en büyük ödüller Harry Styles, Kendrick Lamar, Adele ve Beyonce'nin oldu. İşte, bu yıl 65'incisi verilen 2023 Grammy Ödülleri'ni kazananlar...

Müzik dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Grammy Ödülleri, bu yıl 65'inci kez sahiplerini buldu. Törenin ev sahipliğini Trevor Noah ile Randy Rainbow üstlendi. Los Angeles'ta Crypto.com Arena'da düzenlenen törende en büyük ödüller Harry Styles, Kendrick Lamar, Adele ve Beyonce'ye gitti.

Myles Frost, Billy Crystal, Dwayne Johnson ve James Corden'ın sunucular arasında yer aldığı gecede Harry Styles'ın "Harry's House" albümü "Yılın Albümü" seçilirken, Samara Joy ise "Yeni Sanatçı" ödülüne layık görüldü.

İşte 2023 Grammy Ödülleri kazananlar listesi...

YILIN ALBÜMÜ: Harry Styles - Harry’s House

YENİ SANATÇI: Samara Joy

YILIN KAYDI: Lizzo - About Damn Time

YILIN ŞARKISI: Bonnie Raitt - Just Like That

EN İYİ POP SOLO PERFORMANS: Adele - Easy on Me

EN İYİ DANS/ELEKTRONİK ALBÜM: Beyonce - Renaissance

EN İYİ RAP ALBÜMÜ: Kendrick Lamar – Mr. Morale & the Big Steppers

EN İYİ URBAN MÜZİK ALBÜMÜ: Bad Bunny – Un Verano Sin Ti

EN İYİ POP İKİLİ/GRUP PERFORMANSI: Sam Smith ve Kim Petras – Unholy 

EN İYİ COUNTRY ALBÜMÜ: Willie Nelson – A Beautiful Time

EN İYİ R&B ŞARKISI: Beyonce - Cuff It

EN İYİ POP VOKAL ALBÜMÜ: Harry Styles – Harry’s House

EN İYİ GLOBAL MÜZİK ALBÜMÜ: Wouter Kellerman, Zakes Bantwini & Nomcebo Zikode - Bayethe

EN İYİ COUNTRY SOLO PERFORMANS: Willie Nelson - Live Forever

EN İYİ R&B PERFORMANSI: Muni Long - Hrs & Hrs

EN İYİ RAP PERFORMANSI: Kendrick Lamar - The Heart Part 5

EN İYİ METAL PERFORMANSI: Ozzy Osbourne Featuring Tony Iommi - Degradation Rules

EN İYİ ROCK PERFORMANSI: Brandi Carlile - Broken Horses

EN İYİ ROCK ALBÜMÜ: Ozzy Osbourne - Patient Number 9

EN İYİ ALTERNATİF MÜZİK ALBÜMÜ: Wet Leg - Wet Leg

EN İYİ GELENEKSEL R&B PERFORMANSI: Beyonce - Plastic Off the Sofa

EN İYİ PROGRESSIVE R&B ALBÜMÜ: Steve Lacy - Gemini Rights

EN İYİ R&B ALBÜMÜ: Robert Glasper - Black Radio III

EN İYİ RAP ŞARKISI: Kendrick Lamar - The Heart Part 5

EN İYİ KOMEDİ ALBÜMÜ: Dave Chappelle - The Closer

EN İYİ FOLK ALBÜMÜ: Madison Cunningham - Revealer

EN İYİ COUTRY ŞARKISI: Cody Johnson - ‘Til You Can’t

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/2023-grammy-odullerinin-sahipleri-belli-oldu,9JvvJs05IEOfkWNrh2IMdw/VYSDTQn9IEGnRnaMSlZlcw