Afşin’De Büyük Kardeşlik İftarı

Çekmeköy Belediyesi, Kahramanmaraş depremi sonrası kardeş ilçe olarak belirlenen Afşin’de çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayının son günlerinde de büyük kardeşlik iftarı düzenledi.

Afşin’De Büyük Kardeşlik İftarı

Çekmeköy Belediyesi, Kahramanmaraş depremi sonrası kardeş ilçe olarak belirlenen Afşin’de çalışmalarını sürdürürken, Ramazan ayının son günlerinde de büyük kardeşlik iftarı düzenledi.

6 Şubat depreminden etkilenen Kahramanmaraş-Afşin ilçesi ile kardeşlik bağları kurarak bölgede çalışmalar yapan Çekmeköy Belediyesi 350 adetlik konteyner kenti ve 100 adetlik Kardeşlik Çarşısı’nı tamamlayıp ilçe sakinlerine teslim etti. Tam donanımlı konteyner evlere yerleşen Afşin halkını ziyaret eden Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, ilçe sakinlerinin bayramını kutlayıp içerisinde çikolata ve kolonya bulunan hediye kitlerini depremzedelere teslim ettiler.

Ziyaretler sırasında çocuklara oyuncak dağıtan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar üzerine istişare gerçekleştirdiler.

Kardeşlik İftarına Binlerce Afşinli Katıldı

Bölgede her gün 2 bin kişi için iftar ve sahur yemeği hazırlayan Çekmeköy Belediyesi düzenlediği kardeşlik iftarında binlerce Afşinliyle aynı sofrada bereketi paylaştı. Programa Afşin’de Koordinatör Vali olarak görev yapan Isparta Valisi Aydın Baruş da katıldı. İftar programı öncesinde masaları tek tek dolaşarak vatandaşlarla sohbet eden Başkan Poyraz, yaptığı selamlama konuşmasında “Depremin ilk anından itibaren burada çalışmalar yapıyoruz. Mesai arkadaşlarımız, müdürlerimiz belediye başkan yardımcılarımız buradan hiç ayrılmadılar. Bugün geldiğimiz noktada söz verdiğimiz konteynerleri sizlere teslim etmiş olmanın haklı sevincini yaşıyoruz. Bugün de istedik ki aynı sofra etrafında buluşalım hasbihal edelim, bereketi paylaşalım. Konuşmamın başında belirtmiştim ilk andan itibaren buradaydık, bundan sonra da olacağız. Burada bize ihtiyaç kalmayana dek, sizler;  başkanım artık her şey tamam biz sizden razıyız diyene kadar burada olacağız inşallah,” dedi.

Başkan Poyraz konuşmasına şöyle devam etti; “Bu ülkede her zaman verdiği sözü tutan bir Cumhurbaşkanımız var. O diyor ki bir sene sonra bu deprem bölgesinde evini kaybeden bütün kardeşlerimizin evini teslim edeceğiz. Ve inşallah bir dahaki ramazan evlerinizde oruç açmayı rabbim hepinize nasip eylesin. Birileri burada devlet yok diyor. Ben bugün burada gezerken evladını kaybeden bir anne Allah devletimize zeval vermesin diyor, cumhurbaşkanımıza dualar ediyordu. Bu ülkede gece gündüz demeden hizmet eden cumhurbaşkanımıza dualarınızı eksik etmeyin. Devletimiz de cumhurbaşkanımızda burada vatandaşının yanında. Afşin’de sadece Çekmeköy Belediyesi değil, Çorum Belediyemiz öncülüğünde, Çorum Valimiz de burada. Allah kendisinden razı olsun. Kendisinin çok emeği var. Şimdi de Isparta Valimiz ve ekibi var. Buradaki bütün devlet kurumlarımızdan, sivil toplum kuruluşlarından hayır sahiplerinden rabbim razı olsun,” dedi.

Selamlama konuşması gerçekleştiren Koordinatör Isparta Valisi Aydın Baruş; “6 Şubat’ta iki büyük deprem yaşadık. Ve bu büyük depremin ardından havanın da çok çok soğuk olması, neredeyse her yerin buz kesmesi insanımızı zor duruma düşürdü. Bir taraftan vefat eden kardeşlerimiz, hepsine Allah gani gani rahmet eylesin. Bir tarafta açıkta kalan kardeşlerimiz bir yerde sığınma arayan, sıcak bir yer arayan, içecek su arayan, ekmek arayan kardeşlerimiz hakikaten çok zor durumdalardı. Ama bizim devletimiz çok büyük bir devlet. Olayın başından itibaren bütün resmi kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle, belediyeleriyle, bütün görevlileriyle burada yaşayan kardeşlerinin derdine derman olmak için onların zorlukları yenmesini sağlamak için yardıma koştu. Bu yardım için gelenlerden birisi de Çekmeköy Belediyemizdi. Sağ olsunlar Allah razı olsun hepsinden. O günden bugüne burada yaşayan kardeşlerimizin yaşam şartlarını iyileştirilmesi için büyük bir mücadele verdiler. 350 konteynerden oluşan konteyner kent kuruldu burada Çekmeköy Belediyesi’nin liderliğinde. Bizler de elimizden gelen her türlü yardımı yaptık” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından Koordinatör Vali Aydın Baruş, Başkan Poyraz’a teşekkür belgesi ve plaketi takdim etti.