HOŞ BULDUK YA ŞEHR-İ RAMAZAN

HOŞ BULDUK YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Oruç, İslam’ın beş temel esasından biridir. Farsça “ruze” kelimesinden dilimize geçmiştir. Önceleri “Oruze” olarak kullanılmış, daha sonraları “Oruç” olarak telaffuz edilmiştir. Arapça karşılığı “Savm” ve çoğulu “Siyam” dır. Savm; yiyip içmemek ve her şeyden el etek çekmek anlamındadır.
İSLAM’IN DÜNYEVİLİĞİ

İSLAM’IN DÜNYEVİLİĞİ

Bilindiği üzere İslam dünyevi bir dindir. Ve insan, ebedi olan ahiret hayatını işte bu geçici dünya hayatında inşa eder. “Dünya ahiretin tarlasıdır”
NASIL BİR İSLAM?

NASIL BİR İSLAM?

“De ki; baksanıza, Allah’ın yakınından (yanı sıra) neyi çağırıyorsunuz? Gösterin bana, onların yeryüzünde yaratmış oldukları ne vardır? Yoksa onların göklerde bir payı mı bulunuyor? Bu konuda bana, bundan önce gelmiş bir kitap veya bir bilgi kalıntısı getirin bakalım. Eğer doğru sözlü kimselerseniz… Kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek kimseleri çağırandan daha sapık kimdir? Oysa bunlar, onların çağrısının farkında değillerdir” (Ahkaf 46/4,5).
HADİSLERİ NASIL OKUYALIM?

HADİSLERİ NASIL OKUYALIM?

Hz. Peygamber kadar hayatının tüm ayrıntıları yazılıp kitaplara kaydedilen dünyada bir başka şahsiyetin varlığından söz etmek zor olsa gerek…
İLMİHAL MÜSLÜMANLIĞI

İLMİHAL MÜSLÜMANLIĞI

Temel dini bilgileri içeren kitapların genel adıdır İlmihal. “ İlim” ve “hal” kelimelerinden oluşan İlm-i Hal “davranış bilgisi” anlamındadır.
ÖNCE KENDİNİ DEĞİŞTİR…

ÖNCE KENDİNİ DEĞİŞTİR…

Neredeyse herkes toplumu değiştirmekten ve İslami dönüşümden söz etmekte… Hemen her kes iyiye, güzele, hakka ve adalete ulaşmaktan söz etmekte.
CANI YANAN RAMAZAN

CANI YANAN RAMAZAN

Ramazan ayı, sinsi din istismarcılarının da ortaya çıktığı bir aydır aynı zamanda… Fakir-fukara edebiyatından lüks hayatın meşruluğuna doğru yol alan ‘gösteriş esaslı’ dindarlık gidişatımızın göstergesidir bir bakıma.