HABERLER

NASIL BİR İSLAM?

NASIL BİR İSLAM? HİKMET TEKİN

“De ki; baksanıza, Allah’ın yakınından (yanı sıra) neyi çağırıyorsunuz? Gösterin bana, onların yeryüzünde yaratmış oldukları ne vardır? Yoksa onların göklerde bir payı mı bulunuyor? Bu konuda bana, bundan önce gelmiş bir kitap veya bir bilgi kalıntısı getirin bakalım. Eğer doğru sözlü kimselerseniz… Kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek kimseleri çağırandan daha sapık kimdir? Oysa bunlar, onların çağrısının farkında değillerdir” (Ahkaf 46/4,5).
TARİHTE BU AY (EYLÜL)

TARİHTE BU AY (EYLÜL) ÇEKMEKÖY 2023

1 Eylül Almanya'nın Polonya'ya saldırması, 2. Dünya Savaşı (1939). 1 Eylül Kaddafi'nin Libya'da askeri bir darbeyle Kral İdris'i devirmesi (1969).
YENİ ÇAĞ

YENİ ÇAĞ ÇEKMEKÖY 2023

19. yüzyıl sona ererken bilim camiası, fizik dünyasının hemen hemen tüm gizemlerini çözdüklerini düşünmekteydi. Ancak 1923'te ünlü deneysel fizik bilgini Rutherford, kendisine ayrılmış bilim kürsüsünden gür sesi ile aslında her şeyin yeni başladığını; "Fiziğin şahlandığı bir Çağda yaşıyoruz", diyerek ilan etti. Dün başlayan anlama ve anlamlandırma araştırmaları bugün her alanda kullanılan ürünlere dönüşmeye devam ediyor. İşte yeni çağın ürünleri;
BİR RESİM, BİR KARİKATÜR VE BİR DE FİLM.

BİR RESİM, BİR KARİKATÜR VE BİR DE FİLM. ÇEKMEKÖY 2023

Bizim oğlan 15 yaşında. Her PKK saldırısından sonra kendince dağa çıkar. Hele ordumuz bir operasyona başlarsa gözü hep haberlerdedir. "Bu defa kesin bitireceğiz bu işi" der durur. Hemen sonuç ister. Çünkü deli-kanlıdır. Annesi ve ablası ise "Bak Ahmet" diye başlayan cümlelerle onu deli-kanlılıktan vazgeçirmeye çalışırlar. Şimdilerde yeni bir belalısı var bizim oğlanın. Bu kez Amerika'dan: Nakoula Basseley. “Müslümanların Masumiyeti” filminin yönetmeni.
ZEKA OYUNLARININ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE ETKİLERİ

ZEKA OYUNLARININ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE ETKİLERİ ÇEKMEKÖY 2023

İnsanoğlu yeryüzü sahnesinde varlık gösterdiği andan itibaren, diğer canlılardan farklı olarak süreklilik gösteren bir öğrenme çabası içindedir. İnsanlar her zaman öğrendiklerini ve kazanımlarını yeni nesillere aktararak onları daha iyiye ve daha ileriye taşıma arzusunda olmuşlardır. İnsanı temelde diğer canlılardan ayıran, farklı ve üstün kılan da bu öğrenebilme, gelişebilme, iyiye ve güzele doğru evrilebilme donatılmış olmasıdır. İşte bizler, kısaca sorun çözme yeteneği olarak adlandırabileceğimiz bu potansiyele zeka diyoruz.